Aktarmalı uçak bileti alırken dikkat etmeniz gereken şeyler

Şu anda gezmekte olduğum Fas için bilet alamam oldukça sancılı oldu. Bir uçak bileti almak ne kadar sancılı olabilir ki diyebilirsiniz fakat eğer ucuz uçak bileti arıyorsanız oldukça ilginç şeyler yaşayabiliyorsunuz. Ben de sanırım sıfır zararla bunları deneyimledim.

Özellikle Avrupa’da uçuyorsanız eğer ucuz uçak bileti bulma işini biraz konfor, biraz yemek ve biraz da valizden feragat ederek Ryanair gibi firmalarla çözebilirsiniz. Ucuz derken gerçekten ucuz biletten söz ediyorum çünkü 20-30 dolara ülkeler arası uçak bileti alabiliyorsunuz.

Aktarmalı bilet alırken ben genelde momondo.com ve kiwi.com kullanıyorum. Bu sitelerde yaptığım karşılaştırmalar sonucu en uygun tarih ve bileti bulup almaya çalışıyorum ki genelde tarihiniz esnek olursa çok daha uygun bulabiliyorsunuz. Bu tür fiyat karşılaştırma sitelerinin en büyük farkı, sistemine dahil ettiği firmalar ve kombinasyon kurabilme yetenekleri diyebiliriz. Tabi ki çok büyük bir iş kolu ve bu kadar kısıtlamak olmaz ama işimize yarayacak kısmı böyle diyebiliriz.

Momondo üzerinde genelde Avrupa aktarmasında kullanabileceğiniz ucuz hava yollarının tamamı yer almadığı için bir çok alternatifi es geçmek zorunda kalıyorsunuz. Kiwi ile bu açığı kapatabiliyorsunuz ve Kiwi’de olmayanları da Momondo’dan çözebiliyorsunuz.

Bilet alırken detaylara dikkat etmek lazım.

Ucuz uçmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey, yanınızda 6-8 kilodan ağır olmamakla beraber tek bir çanta taşımanız ve bu çantanın mümkünse kabine sığacak boyutlarda olması. Eğer bunu başarırsanız 30-70 dolar arası ucuza alırsınız biletinizi.

Tabi konumuz “ucuz uçak bileti nasıl bulunur” değil, “aktarmalı uçuşlarda dikkat edilmesi gerekenler olduğu için konuyu şöyle bağlıyorum. Bir çok Avrupa aktarmalı uçuşta, eğer ucuz havayolu firmalarıyla aktarma yaparsanız valizinizi kendiniz almak zorundasınız. Valizi alıp, diğer uçuş için işlemlerinizi yapıp yeni uçağa vermeniz gerekiyor. Eğer tek bir firmanın aktarmasını yapıyorsanız bunu dert etmenize gerek yok tabi. Burada farklı aktarmalardan söz ediyorum.

Valizli aktarmalı uçuşlar

Valiz ücreti ödeyerek yine de bir çok firmaya göre ucuz uçabileceğiniz için valiziniz varsa bunu online satın alarak yine havaalanında ödemenizden çok daha aza halledebilirsiniz.

Valiziniz artık uçağın alt tarafından ülkeye giriş yaptığı için bir sorununuz var bu da “vize”. Evet, eğer Avrupa aktarmanız varsa ve havayolu firmaları arasında anlaşma yoksa, valizinizi kendiniz almanız gerektiği için Schengen vizesine sahip olmanız gerekir ki eğer bunu uçak biletinizi alırken bilmiyorsanız havaalanında öğreneceksiniz ve hem zaman hem de para kaybetmiş olacaksınız. Düşünsenize havaalanındasınız ve valizinizi verirken görevli size “Schengen” vizeniz olmadığı için valizinizi alamayacağınızı söylüyor. Ya valizi ya da bileti yakacaksınız.

Bunu özellikle Avrupa uçuşları üzerinden örnekledim çünkü her ülkenin vize politikası değişiyor. Bunlar sık sık değiştiği için de “şü ülke transit vize istiyor, bu ülke transit vize istemiyor” diye yazmak istemedim.

Ben Fas biletimi ek bir valiz ödemesiyle beraber 745 TL’ye tek yön olarak aldım. AirFrance en ucuz bileti Paris aktarmalı olarak verdi ve tek bir firma olduğu için valizi düşünmek zorunda kalmadım. Ama aynı tarihlerde Barcelona aktarmalı olarak yaklaşık 500 TL’ye de bilet vardı ve fakat benim Schengen vizem bittiği için ve valizimi kendim alabilmek için ülkeye giriş yapmam gerekeceği için bu biletleri alamadım. Hatta ilk gördüğümde hemen atlayıp almak istedim fakat kart bilgilerimi yanlış girince alamadım ve bir anda aklıma arkadaşım İlyas’ın yaşadığı olay geldi ve firmalara Twitter üzerinden durumu sordum ve vize ihtiyacım olacağını öğrendim.

Özetle aktarmalı olarak uçuyorsanız;

1- Valizinizi aktarma sırasında alıp almayacağınıza dikkat edin.

2- Güncel vize durumlarını kontrol ederek aktarma ülkenizin vize isteyip istemediğini kontrol edin.

3- Ek valiz hakkı (kg olarak) alacaksanız mutlaka online alın çünkü havaalanında neredeyse 2 kat ödersiniz.

5 Comments

 1. Merhaba bena
  Gidis
  05.55 06.55 08.45 10.25
  Ankara-istanbul-istanbul -arlanda 31.ekim.2018
  Donus
  31.ekim2018 01.kasim 2018
  1500 2025 08.10 09.25
  Arlanda-istanbul-istanbul-antalya.

  Boyle bir bilet aldim simdi boyle bir biletle ben uca bine bilirmiyim sonucda isvec arlandaya vizem yok disarida cikmicam oylesine hava limanindan boyle bir aktarmali bilet aldim hava alanini gezicem terketmiyeceksem vize almak zorundamiyim yoksa rahat bir sekilde bine bilirmiyim uca

  1. Merhaba İlkin, tam olarak rotayı anlayamadım ama kesin bilgiyi havayolu firmasını arayarak almanı tavsiye ederim. Schengen vizen yoksa problem yaşayabilirsin.

 2. ÖNEMLİ!!!
  Merhaba.
  Benim bi sorum olucaktı size
  Bilgilendirirseniz çok sevinicem
  Benim önümüzdeki Pazar günü Torontodan Parise ve Paristen İstanbula olmak üzere anlaşmasız iki uçak biletim var.Sadece Kanada vizem var ve schengen vizem bulunmamakta.Valizimi paristen diğer uçağa aktarıcağım zaman bi sıkıntı yaşar mıyım
  Yani pasaport kontrolüne girer miyim?Yardımınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Süleyman, Fransa normal şartlarda transit vize istemiyor fakat uçuşlar anlaşmalı olmadığı için valizini almak zorunda kalacağın için ülkeye giriş yapmak zorunda kalabilirsin. Problem yaşama ihtimalin oldukça yüksek. Bu nedenle benim tavsiyem eğer mümkünse valizini uçağın içine alacağın bir senaryo düşünmen. Eğer çantalarını yanına alırsan sorun yaşamadan aktarmanı tamamlayabilirsin.

   Tabi yine de en doğru bilgiyi almak için konsolosluk veya iniş yapacağın Paris havaalanını arayıp sormanı tavsiye ederim.
   Umarım yolculuğunu sorunsuz bir şekilde tamamlarsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir