Bir Gezginin Anatomisi

Bir gezgin için gezmek, henüz karar vermeden önce başlar. Oldukça ilginç bir süreç gibi gelse de aslında gidilecek yerler arasında seçim yaparken ve araştırırken bile aslında büyük bir bilgi sahibi olur gezgin ve dolayısıyla oturduğu yerde gezmeye, yeni şeyler öğrenmeye başlar.

Asıl gezi ise gidilecek yere karar verildikten sonra başlar. O andan itibaren gezgin yola çıkmıştır, bedenen bulunduğu yerden çok uzaklardadır artık. Gideceği ülkeyi tanımaya başlamak, yüzlerce internet sitesi, blog yazarı, instagram hesabı arasında kaybolmak ve notlar çıkarmak muhteşem bir süreçtir gezgin için. İş kitapları karıştırmaya gelince artık keyif doruğa oldukça yakın bir yerlerdedir. Öyle ki, gitmeye karar verdiği ve hayatında ilk defa göreceği yerler hakkında araştırma yaptığı sırada, fiziksel olarak ilk defa göreceği anından daha fazla heyecan ve keyif alıyor bile olabilir. Tabi ki tüm bu hazzın nedeni o araştırdığı yere çok kısa sürede gideceğini bilmesidir.

Rota hazırlandıktan, gidilecek yerler belirlendikten sonra artık gidilecek güne kadar öğrenme ve özümseme süreci devam eder. Bilet alınır, mümkünse aktarmalı olan ve aktarma ülkesi vizesiz olan bir ülke seçilir, aktarma süresi de uzatılarak hem fiyat düşürülür hem de aktarma ülkesinde bir kaç saat bile olsa farklı bir deneyim yaşanmaya çalışılır. Gezgin olmak, öğrenme ve deneyimleme heyecanı ile dolu olmak da bunu gerektirmez mi zaten?

Çanta hazırlanır ve yola koyulur gezgin daha önce en az 5 defa hayal dünyasında gezdiği yerlere doğru. Okurken, araştırırken yapılan gezme safhası artık gerçeğe dönüşecektir. Yola çıkılan araçta artık hayal dünyasına dalabilirsiniz.

Gezgin için aslında bir süreç yoktur çünkü her şey olabildiğince spontane olursa daha keyifli olur ama genelde yaşanan süreç aşağıdaki gibi oluyor.

  • Ülkeler arasında gezmek ve araştırmak
  • Tarihlere göre, hava durumu, etkinlikler, bilet pahalılığı gibi durumlar göz önüne alınarak bilet almak
  • Araştırma, okuma, araştırma, okuma ve notlar almak
  • Daha önce bu geziyi yapmış insanlarla iletişime geçmek ve tavsiyeler almak
  • Couchsurfing gibi sistemler aracılığıyla yerel insanlarla iletişime geçmek
  • Çanta hazırlama ve yola çıkmak

Her ne kadar yola çıkmadan önce bir yol haritası çıkarılsa da hedefe ulaşınca artık her şey spontane gelişebilir. Kendini hiç bir zaman sınırlamaz gezgin.

Gezi bitip de eve dönüş başlayınca her soran kişiye anılarını paylaşarak da gezmeye devam eder gezgin. Bu nedenle sıkılmaz her sorana tekrar tekrar anlatmaktan. Olabildiğince uzun ve detaylı anlatır, sürekli farklı insanlara anlatmaya çalışır ve böylece tatil süresini olabildiğince uzun tutar bir gezgin.

Her şey sona erdiğinde ise yeni bir gezinin kıvılcımları başlar içten içe. Bir kaç gün aynı yerde oturmak bile fazla gelir başka bir yere gitme dürtüsünü artırmak için.

Henüz olamadım ama ben gezgin olmaya çalışıyorum. Eğer yukarıda yazdıklarım sizi de heyecanlandırıyorsa siz de gezgin olun.

Bonus: Barış Özcan‘dan “Çok gezen ne bilir?”

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir