Tayland’da, dünyanın en tatlı otobüs muaviniyle tanışmış olabilirim

“Otobüs muavini” ile ilgili bir yazıyı herhangi bir seyahat blogunda okuyacağınız hiç aklınıza gelmezdi değil mi? Sizlere Tayland – Kamboçya gezim sırasında, Bangkok’da şehiriçi otobüsünde gördüğüm bir muavinin bende bıraktığı etkiyi paylaşmak istiyorum.

Kamboçya’dan Bangkok’a döndükten sonra kaldığım hostelden Ayutthaya kentine gitmek için yol tarifi aldım. Yapmam gereken şey basitti; otobüs durağından 89 nolu otobüse binecek, merkez tren istasyonunda inecektim. Durakta beklerken erken saat olması, Bangkok’un puslu havası ve otobüsün bir türlü gelmemesinden dolayı biraz motivasyonum düşmüştü ki otobüs nihayet geldi.

Otobüse bindiğimde şaşkınlıktan elim ayağım birbirine dolaştı desem yeridir. Oldukça yaşlı ve ufak tefek bir teyze, elinde kalemlik gibi bir kutu ile bana yer gösteriyor, boş bir yere oturmam için yönlendiriyordu. Bu kadar yaşlı bir kadının Bangkok gibi bir şehirde, şehiriçi otobüs muavinliği yapıyor olması beni bayağı şaşırtmıştı. Doğru otobüs olduğundan emin olmak için tren istasyonuna gidip gitmediğini de teyit edince yerime geçtim ve oturdum. Oturdum ama gözümü teyzeden alamıyordum.

Her bir yolcuyu tek tek yönlendiren, elindeki kalemlik gibi kutuyla biletleri kesip paraları ustaca kutuya koyan teyze her hareketi ile beni kendine hayran bıraktı. Dayanamadım ve fotoğraf makinasını göstererek bir fotoğrafını çekip çekemeyeceğimi sordum. Hoşuna gitmiş olmalı ki el hareketi ile bir saniye diyerek önce gömleğini ve saçını düzeltti, bu sırada gülmemek için de kendini zor tutuyor gibiydi. Hazır olduğunu söyleyince hareket halindeki otobüste fotoğrafını çektim ve aşağıdaki kare ortaya çıktı.

Dünyanın en tatlı otobüs muavini.

Çok dikkatli bakmanızı istiyorum. Kıyafetinin şıklığı, saçı, makyajı ve asaletiyle en az 65 yaşında olan bu teyze gururla ve özenle işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyordu. Otobüsten inene kadar onu izlemeye devam ettim ve puslu havadan dolayı düşmüş motivasyonum tavan yaptı. Tüm günüm hatta geri kalan tüm günlerim inanılmaz derecede mutlu geçti. Enerjisini sürekli hissettim.

Bu durum beni oldukça etkilemiş olacak ki artık emeklilik olayına çok daha farklı bakıyorum. Gerçekten enerjimiz olduğu sürece bir şeylerle meşgul olmak, ciddi bir motivasyon kaynağı. Hayat enerjiniz bol olsun!

3 Comments

 1. üstadım öncelikle tebrikler..
  belki kültürel olarak senden daha az görmüş olabilirim ama yinede yazıdaki birkaç noktaya değinmeden geçemeyeceğim..

  1. olarak otobüse bindiğinde elin ayağın birbirine dolandımı dolanmadımı bir netlik istiyorum.. hadi biz bunu kendi aramızda anlayabiliriz ama ilerde birileri senin yazılarını kendi diline çevirmek istediği zaman sıkıntı yaşayabilir.

  2. yaşlılara teyze amca yada dayı deme kültürü belkide sadece bizim bölgemizde kaldı.. yaşlı kadın yaşlı adam yada ihtiyar diye belirtmen olaya biraz soğukluk ama ciddiyet katabilirdi.

  3. elindeki ister kalemliğe benzesin isterse alışveriş torbasına sonuçta 1 kare 1 hikaye yani ben onu görebiliyorum. biz okuyucularına çok bilmişlik yaparcasına herseyi tanımlamana gerek yok diye düşünüyorum.

  4. Bangkok gibi bir şehirde böyle birinin böyle bir işi yapması beni şarşırtıyor diyorsun ama bizim burda bile otobüs kullanıp itfaiye operatorlüğü yapan kadınlar var araştırabilirsin. yanı o şehri küçük görmek yerine daha önce hiç alışagelmemiş bir durum olduğunu belirtebilirsin..

  5. ooo süpersin burak hareket halindeki bir otobüste süper bir kare yakalamışsın mı dememizi bekliyorsun? avcunu yalarsın dostum 🙂 yolodaki çukurlara rağmen güçlükle ayakta durmaya çalışan yaşlı kadın durdu kendine bir çeki düzen verip şimdi çekebilirsin diye işaret etti.. gibi cümleler istiyorum..

  6. valla sen olmasan biz o kocaman kareye çook dikkatli bakmayacaktık.. okurlarını rahat bırak onların neye dikkat edip etmeyeceğini sen belirleme hatta ihtiyar kadının kaç yaşında olduğunu tahmın etmen de bizi ilgilendirmiyor. rahat bırak belki bana göre o kadın 30 yaşında bi başkasına göre 70 sonuçta bir kare var olmasaydı aklımızda canlanması için senin fikrine ihtiyacımız olurdu…

  7. bu durum seni çok etkilemiş oldu diye emeklilik yaşını ertelemene gerek yok.. DAHA ÖTESİ’yle ilgili planlarında değişiklik yapmana sebep olababilmeli..

  Üstadım bilirsin eleştiri yazıyı yazmaktan daha kolaydır. o yuzden bukadar uzamış olabilir ama bunlar benim fikrim yinede emeğine saygı duyuyorum. ve başarılarının devamını diliyorum..

  sevgiler gökhan reşitoğlu

  1. Sevgili Gökhan, böyle efsane bir yorum için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Tam olarak aradığım ruh bu. O kadar da haklı eleştiriler ki okurken kendime kızdım ama böyle böyle öğreneceğiz değil mi? 🙂

   Sadece iki maddeye açıklık getirmek istiyorum.

   4. Maddede dediğin gibi asla o şehri küçük görmek gibi bir amacım yoktu. Öyle anlaşılıyorsa tabi benim hatam ama ben saygı duydum daha çok. Bunun nedeni de çalışanın “kadın” olmasından ziyade gerçekten “çok yaşlı” olması. Yoksa kadınların her alanda çalışıyor olması bence gayet doğal ve olması gereken. 😉

   6. madde tamamen kültürel bir şey olduğu için yaş belirtmek istedim. Türkiye’de yaşlı bir kadının yaşını tahmin etmek mümkün ama orada öğrendim ki en az +15 eklemek lazım. O yüzden belirtme ihtiyacı duydum fakat dediğinde haklısın sadece +15 ekleyin de diyebilirdim.

   Genel olarak her yazıya böyle eleştirel bir şekilde yaklaşıp paylaşırsan sayende kitap çıkarabilirim. 😀

   Ama yorumlarını dikkate alacağımdan emin olabilirsin. Takipte kal. 😉

   Sevgiler,

   Burak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir